İGDAŞ'ın 2008 planları

Yeni Genel Müdür Bilal Aslan, İGDAŞ'ın 2008 planlarını açıkladı. Müşteri memnuniyeti, güvenlik ve insan kaynağı olmak üzere üç alana yoğunlaşacaklarının altını çizen Aslan, bu yıl sonuna kadar aralarında Sedef Adası ve Ağva'nın da olduğu 8 bölgeye gaz verecekleri bilgisini verdi. Aslan ayrıca, şirketin abone sayısını 4 milyona, gaz tüketimini de 5 milyar metreküpe ulaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

 • Giriş Saati : 8.4.2008 12:24:09
 • Güncelleme : 10.11.2013 22:21:02
İGDAŞ'ın 2008 planları
İGDAŞ'ta genel müdür değişikliği yaşandı; Levent Tüfekçi yerini Bilal Aslan'a bıraktı. Daha önce 19952002 yılları arasında 7 yıl İGDAŞ'ta Maliİdari Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Aslan, 6 yıl sonra tekrar yuvaya dönüş yaptı. İGDAŞ, pek çok konuda yatırımlarını tamamlamış durumda. Bu duruma vurgu yapan Aslan, üç konuya yoğunlaşacaklarının altını çiziyor. Bunları, müşteri memnuniyeti, güvenlik ve insan kaynağı olarak belirten Aslan, şirketin 2008 hedefini, abone sayısını 4 milyona, gaz tüketimini de 5 milyar metreküpe ulaştırmak olarak açıkladı.

İGDAŞ, İstanbul'un yanı sıra yurt dışında da yatırımlar planlıyor. Bunların başında Balkanlar, Orta Doğu ve Orta Asya geliyor. Üsküp ve Şam'da çalışmaların sürdüğü bilgisini veren Bilal Aslan, İGDAŞ'ın faaliyetleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Türkiye kış aylarında doğalgazda önemli sıkıntılar yaşadı. İGDAŞ, kış aylarında müşterilerinin sorun yaşamaması için gaz arzında nasıl bir strateji izledi? Siz kesinti tehlikesine karşı bazı açıklamalar yapmıştınız...

Kış aylarında doğalgaz tüketiminde bariz artışlar yaşanıyor. Özellikle bu kış havaların soğuk gitmesi sebebiyle doğalgaz tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında arttı. Biz dışa bağımlı bir enerji olan doğalgaz kullanımı konusunda abonelerimizi sürekli bilinçlendiriyoruz. Bilinçli ve verimli doğalgaz tüketimi konusunda İstanbullulara dönemsel olarak duyurular yapıyor, broşür ve kitapçıklar hazırlayarak dağıtıyoruz. Ayrıca bünyemizde kurduğumuz Isı Danışma Merkezi ile de bilinçlendirme faaliyetleri sürdürüyoruz. Müşterilerimizi ısı yalıtımı yapmaları ve konutlarında bazı önlemler alarak yakıt tüketimlerini düşürmeleri konusunda bilgilendiriyoruz. Isı Danışma Merkezi'nin 0216 521 22 00 numarasını arayan vatandaşlar, doğalgaz ile ilgili sorunlarını uzman ekiplere iletebiliyorlar. Vatandaşların yardım isteği halinde özel ekipler yerinde uygulamayla bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yaparak doğalgazın ve cihazların daha etkin kullanılmasını sağlıyor ve ısı tasarrufuyla beraber tüketicinin de maddi kaybını önlemiş oluyor. Tüketimin pik seviyelerde olduğu günlerde çelik hatlarımızdaki basıncı yükselttik. Olası arıza durumlarına karşı acil ekiplerimizin sayısını arttırdık. BOTAŞ ile sürekli irtibat halinde olduk. Bizim bu konudaki temel stratejimiz müşterilerimizin mağdur edilmemesidir. Konut abonelerimiz gibi sanayi abonelerimiz de kesintisiz bir şekilde doğalgazını kullandı.

Türkiye'nin yeterince doğalgazı yok. Bu durumda gaz arzında benzer sıkıntıların ileriki yıllarda da yaşanacağını gösteriyor. Bu sıkıntıları en aza indirmek için neler planlıyorsunuz? Dağıtım şirketi olarak bu konuda yapabileceklerimiz sınırlı. BOTAŞ ile anlaşmalarımızı her türlü olağanüstü durumu gözeterek yapıyoruz. Tabi tüm Türkiye genelinde yüksek tüketim söz konusu olduğunda bu diğer dağıtım şirketleri gibi bize de yansıyor. İstanbul'da BOTAŞ'ın Silivri'deki 1.6 milyar metreküplük deposunu devreye alması bizi kısmen rahatlattı. Depolama İstanbul gibi büyükşehirler için zorunluluktur. Aslında gaz ithalatı yapan firmalar, yükümlülükleri gereği yıllık ithal ettikleri gazın yüzde 10'unu depolamak durumundalar. Türkiye'ye yıllık 3540 milyar metreküp doğalgaz girdiği düşünülürse, yaklaşık 3.54 milyarlık bir depolama söz konusu. Bu da olağanüstü durumlarda kullanıcıları büyük ölçüde rahatlatacak bir miktar. Dünyada bu tür örneklere rastlamak mümkün. Örneğin Fransa'da arz kesintisi durumunda 6 aylık tüketimi destekleyebiliyorlar. Umarım ileriki yıllarda bizim için de böyle açılımlar söz konusu olabilir.

Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı doğalgaz dağıtım şirketlerinden birinin başına geçtiniz. Neler hissediyorsunuz?

Öncelikle bir dünya şirketinin başına geçmiş olduğumdan dolayı kendimi şanslı hissediyorum. Bu gurur verici olduğu kadar, sorumlulukları açısından önemli bir görev. Geçmiş dönemde uzun yıllar bu şirkette görev yapmış olmam sebebiyle İGDAŞ'ı yakından tanıyorum. İGDAŞ halen Türkiye'nin lider, dünyanın ise önde gelen doğalgaz dağıtım şirketleri arasındadır. Geçtiğimiz yıl 2.2 milyar dolarlık ciromuzla Capital Dergisi'nin yaptığı "Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi" başlıklı araştırma da 30'uncu sırada yer aldık. Sadece bununla da kalmıyoruz. Gelişmiş şirketlerin belki ciro değerlerinden daha fazla önemsedikleri "Etik Hesap Verebilirlik" konusunda da büyük bir başarıya imza attık.

Bir firmayı değerli kılan iki unsur var. Biri varlıkları ve cirosu, diğeri ise marka değeri. Üç yıl öncesine kadar biz uluslararası firmalardan mal ve hizmet alıyorduk ama şimdi beraber çalışıyoruz. Biz firmamızın marka değerini artırmaya çalışıyoruz. Çünkü marka değeri bazen mülkiyetten daha önemli. Şirketimizin makro hedefleri doğrultusunda; sektördeki gelişmeleri, ulusal ve uluslararası ilişkilerdeki değişimleri, sosyopolitik etkileşimleri ve mevzuatları değerlendirmek suretiyle önümüzdeki 5 yıllık dönem için "İGDAŞ Stratejik Planımızı" hazırladık ve bu planı temel olarak 12 ana başlık altında topladık. Bunlar; Kurumsal Yönetim, İnovasyon ve İş Geliştirme, Toplam Kalite Yönetimi, Planlama ve Yatırım, Kaynak Yönetimi, Pazarlama, Müşteri İlişkileri, Halkla İlişkiler, İnsan Kaynakları, Eğitim ve Kişisel Gelişim, Bilgi Sistemleri, Acil Durum Yönetimi ve Kriz Yönetimi, AB Uyum stratejileridir.

İGDAŞ, her şeyiyle geleceğe hazırlanıyor anladığım kadarıyla. Peki siz hangi konulara öncelik vereceksiniz?

İGDAŞ yatırımda çok iyi bir noktaya geldi. İstanbul'un yüzde 95'ine doğalgaz hatları ulaştırılmış durumda. Altyapı çalışmaları neredeyse tamamlanmak üzere. Dolayısıyla bundan sonra üç önemli konuda yoğunlaşacağız. Bunların başında müşteri memnuniyeti geliyor. İGDAŞ, müşteri memnuniyeti konusunda zaten çok iyi bir noktada fakat biz daha da iyi seviyelere taşıyacağız. Bu konuda şirketimizde sloganlaştırdığımız bir prensibimiz var: "Müşteri memnuniyeti bizim mecburiyetimizdir" diyoruz. İkinci önceliğimiz ise, güvenlik olacaktır. Güvenlik aslında İGDAŞ'ın en güçlü yanlarından biri şu anda. Fakat riski yüksek olan ve pardonu olmayan bir sektörde çalıştığımız için en ufak bir hata veya ihmale bile tahammülümüz olamaz. Gerek yatırım, gerek işletme ve gerekse hizmet noktasında güvenlik vazgeçilmeyecek önceliğimizdir. Üçüncü olarak da insan kaynağına öncelik vereceğiz. Bir şirketin en önemli varlığı tecrübeli insan kaynağıdır. Günümüzde bütün üretim faktörlerine ulaşmak kolayken en zor bulunan şey tecrübeli insan kaynağıdır.

Güvenlik konusunu biraz açar mısınız? Dünyadaki doğalgaz işletmeciliği konusunda hizmet veren diğer firmalar da düşünüldüğünde, güvenlik teknolojisi konusunda İGDAŞ hangi noktada bulunmaktadır?

İGDAŞ, İstanbul'a ilk doğalgazın verildiği 1992 yılından bu yana aktif olarak gerçekleştirdiği doğalgaz işletmecilik faaliyetlerinde oldukça ciddi bir mesafe kat etmiştir. Özellikle 1994 sonrası hızla artan yatırım programlarına paralel olarak, gaz işletmeciliği alanındaki eğitim ihtiyacı gerek yurt içinde BOTAŞ ve gerekse yurt dışında ITALGAS tesislerinde karşılanmış ve daha sonraki dönemde Gaz de France ile yapılan işbirliği neticesinde kurulan UGETAM sayesinde tüm teknik personeli kapsayacak şekilde geliştirilerek "önce emniyet" prensibine uygun hareket eden tecrübeli ve yetkin bir işletme ekibi oluşturulmuştur. Bu konuda faaliyet gösteren ekipler (yaklaşık 750 personel) İstanbul genelinde 3 ayrı bölge bünyesinde, Adalar dahil 32 şebeke şefliğiyle haftanın 7 günü, günün 24 saati kesintisiz hizmet vermektedir.

Her an gelişim içinde olan bu hizmet ağıyla, İstanbul gibi trafik yoğunluğu olan bir metropolde doğalgaz ihbarlarına mümkün olan en kısa zamanda ulaşabilen acil ekipler, dünyada şehir içi doğalgaz işletmeciliği yapan diğer şirketlerin sahip olduğu doğalgaz ölçüm, kaçak arama ve tamir/bakım ekipmanlarıyla 1999 Marmara Depremi'nde ve sonrasında gerçekleştirdiği çalışmalarla da, kesintisiz, güvenli ve kaliteli doğalgaz işletmeciliği yapıyor olmanın haklı gururunu yaşamaktadırlar. Herhangi bir ihbar olmaksızın, periyodik olarak, doğalgaz boru hatlarının geçtiği tüm güzergâhlarda daha önceden alev iyonizasyon dedektörü yöntemiyle araçla yapılan kaçak arama faaliyetleri, konuyla ilgili dünyadaki gelişmelere paralel olarak OMD (Optik Metan Dedektörü) yöntemiyle yapılmaya başlanmış olup, lazer ışınıyla ölçüm yapan sistemler de incelenmeye devam edilmektedir. Acil ekipler, ana kumanda merkeziyle haberleşmelerinde ise geleneksel telsiz sistemin yanında, "İhbar Takip Sistemi" ile bağlantılı çalışan ve tüm acil ekiplerde bulunan el terminalleri vasıtasıyla da kesintisiz bir iletişim ve etkin bir ihbar takibi sağlayabilmektedir.

Ana Basınç Düşürme İstasyonu RMS'den başlayarak, doğalgaz kokulandırma sistemi, Aktüatörlü çelik ana hat vanaları ve bölge regülatör istasyonlarını kesintisiz olarak izlemeye imkân sağlayan ve olumsuz bir durum tespitinde alarm vererek, arızaların hızlı bir şekilde giderilmesine yardımcı olan SCADA sistemi de işletme faaliyetlerinin kalitesini artıran bir başka etkendir.

İstanbul büyük bir deprem beklerken en kritik tehlike noktalarından birisinin gaz olduğu bilinen bir gerçek. Bu konuda endişeleriniz var mı?

17 Ağustos 1999'da yaşanan 7.4 büyüklüğündeki deprem ve müteakip artçı depremler bu konuda önümüzde bir tecrübe olarak durmaktadır. O tarihte yaşanan depremden İGDAŞ yüzünün akıyla çıkmıştır. Doğalgazdan kaynaklanan kayda değer herhangi bir üzüntü verici bir gelişme yaşanmamıştır. O yıllarda başlatılan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) projesi kapsamında İstanbul'un deprem haritası çıkarılmış ve depremden etkilenecek olası bölgeler, zemin etütleri, sıvılaşma ve bina özellikleri dikkate alınarak dokümante edilmiştir.

Bunların dışında ilave tedbirleri de depremden sonraki yıllarda almış durumdayız. Doğalgaz altyapımızı daha güvenli hale getirmek için çelik hatlarımız üzerindeki vanalara uzaktan kumanda edilebilen aktüatörler monte edilmiştir. İGDAŞ olarak çalışmalarımız şu anda TSE'nin belirlemiş olduğu standartlara uygun olan TS 12884'e göre (gaz kesme cihazları standardıotomatik sismik hareketi algılayan) yapılmakta olup müşterilerimizin iç tesisatlarında deprem anında oluşacak, olası doğalgaz kaynaklı yangınları önlemek için, yine bu maddeye uygun "sismik algılama ile otomatik gaz kesme sistemi" uygulamasına geçilmiştir.

Bunun yanında Uzaktan Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) yenilenerek; işletmeyi her an izleyebilme ve kontrol edebilme, can ve mal emniyetini sağlama gibi imkanlar amaçlanmıştır. Olası bir depremde anında gaz arzını durduracak olan bu sistemler Japonya gibi sürekli deprem ile karşı karşıya kalan ülke lerdeki tecrübeler esas alınarak uyarlanmıştır. Deprem anında doğalgazla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşılmayacak olsa bile yine de deprem olmaması hepimizin en büyük temennisidir.

Sanayicilerimiz için aldığımız tedbirlere gelince; sanayi bölgeleri için çelik hat dizaynlarını ve depreme karşı güvenlik amaçlı kendinden tahrikli (aktüatörlü) vanaları sanayinin ihtiyaçlarına göre dizayn ediyoruz. Bunun yanında sanayi gaz arzı dengelerini gözeterek farklı bölgelerden besleme yapacak şekilde kapasite revizyonlarını her zaman gözden geçiriyoruz.

İGDAŞ olarak 2008 yılında neler hedefliyorsunuz? Nereler gaza kavuşacak?

İGDAŞ'ın 2007 sonu itibariyle abone sayısı 3 milyon 650 bin. Gaz kullanıcı sayısı ise 3 milyon 309 bin. İGDAŞ'ın 2008 hedefi, abone sayısını 4 milyona, gaz kullanan abone sayısını da 3 milyon 700 bine ulaştırmak. Şirketin 2007 yılı sonu itibari ile toplam doğalgaz tüketimi 4 milyar 91 milyon metreküp idi. Bunun 3 milyar 468 milyonu konutlarda, 622 milyon 422 bin metreküpü de sanayide tüketildi. İGDAŞ'ın 2008'de gaz satışında ulaşmak istediği hedef ise 5 milyar metreküp.

İstanbul'un yüzde 95'ine doğalgaz ulaşmış durumda. Ayrıca 2008 yılında, Gaziosmanpaşa ilçesi Taşoluk Beldesi'nin Fevzi Çakmak Mahallesi, Küçükçekmece'nin Altınşehir, Güvercintepe, Yarımburgaz mahalleleri, Beykoz'un Anadolu Kavağı, Adalar'da Sedef Adası, Ömerli'de Koçulu Köyü ve Şile'de Ağva da ilk kez doğalgazla tanışacak.

Yurt dışında işletmecilik planlarınız da vardı. Buradaki durum nedir?

Kurduğumuz fizibilite ve proje ekiplerimiz bazı ülkelerde çalışmalarını tamamlamış, bazı ülkelerde ise çalışmalarını halen devam ettirmektedirler. Makedonya ve Suriye başkentlerinde doğalgaz yatırımları için fizibilite çalışmaları tamamlanmış ve sonraki adımlar için o ülkenin yetkili makamları ile görüşmeler sürmektedir. Türki Cumhuriyetlere yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Orta Asya coğrafyasını tarıyoruz. Bu ülkelerdeki potansiyel iş fırsatlarını gözden geçiriyoruz. Bu noktada çalışabileceğimiz şirketlerle görüşmeler yapıyoruz.
Döviz
  1.  
  2. Alış
  3. Satış
  4. Kapanış
  5. Değişim
  1. USD
  2. 2,953
  3. 2,954
  4. 2,952
  5. 0,07
  1. EUR
  2. 3,295
  3. 3,296
  4. 3,304
  5. -0,24
  1. GBP
  2. 3,852
  3. 3,871
  4. 3,887
  5. -0,41
  1. CHF
  2. 3,002
  3. 3,018
  4. 3,022
  5. -0,13
  1. JPY
  2. 2,874
  3. 2,895
  4. 2,905
  5. -0,34