Eren Enerji'den 1.200 MW'lik yatırım

Garanti Bankası ve İş Bankası, Eren Enerji'ye 850 milyon dolarlık kredi verdi. Yerli bankaların bu büyüklükte bir krediyi özel sektör santral projesine sağlaması Türkiye'de bir ilk. Alım garantisi olmayan 1.200 MW'lik termik santral, yılda 9.5 milyar kWh elektik üretecek.

 • Giriş Saati : 10.12.2006 13:37:48
 • Güncelleme : 10.11.2013 22:20:51
Eren Enerji'den 1.200 MW'lik yatırım
Eren Enerji, Zonguldak Çatalağzı'nda halen yapımı süren 160 megavatlık (MW) Zetes I Termik Santrali'nin yanında 600 MW'lik iki üniteden oluşan 1.5 milyar dolarlık Zetes II santralinin yatırımına başladı. Santral sadece alım garantisi olmaması açısından değil, finansman şekli açısından da Türkiye'de bir ilk. Çünkü Türkiye'nin en büyük bankalarından ikisi; Garanti Bankası ve İş Bankası, ilk kez yabancı finans kuruluşlarının katılımı olmaksızın, Eren Enerji'nin yapacağı yatırıma toplam 850 milyon dolarlık 12 yıl vadeli kredi verdi.

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, kredi imza töreninde yaptığı konuşmada, şu anda inşaatı devam eden 300 milyon dolarlık yatırıma ek olarak başlatılan 1 milyar 200 milyon dolarlık yeni yatırımın, özel sektöre ait kömürle çalışan en büyük elektrik santrali olma özelliğine sahip olduğunu söyledi.

9.5 milyar kWh elektrik üretecek

Eren Enerji'nin inşa edeceği santralin yıllık üreteceği elektrik miktarı 9.5 milyar kilovat saat (kWh) olacak. Ahmet Eren, bu miktarın Keban Barajı'nın ürettiği yıllık elektriğin iki katı, Atatürk Barajı'nın ürettiğinin ise yüzde 30 fazlası olduğuna dikkat çekti. Eren, santralin ilk ünitesinin elektrik üretimine 2009 yılı Mart ayında başlayacağını, diğer ünitelerin de birer yıl arayla üretime geçeceğini belirtti.

Alım garantisi yok

İnşaası süren Zetes I'in kömür ihtiyacı Zonguldak'tan çıkan kömürle karşılanacak. Zetes II'nin ihtiyacı olan yakıtın büyük kısmıysa ithal kömürle karşılanacak. Ahmet Eren, bu yüzden santralin yanına bir de liman yapacakları bilgisini verdi. Yaklaşık 1.500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan yatırımın, enerji alım garantisi olmadan yapılmasının Türkiye'de ilk olduğunu ifade eden Eren, yabancı herhangi bir kuruluşa ihtiyaç duymadan iki Türk bankasıyla yapılan bu yatırım finansmanının, Türk finans kesiminin geldiği noktanın en iyi kanıtı olduğunu vurguladı. Ahmet Eren, "Her ne kadar yabancıların Türkiye'ye çok inandığı, güvendiği söylense de, Türkiye'de bu gibi finans projelerine ancak Türkler inanıyor" dedi.

Özince: Finanse etmekte zorlanmayacağız

Ahmet Eren'den sonra söz alan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Eren Enerji'ye verilen 850 milyon dolar gibi büyük bir kredi tutarının tamamen Türk bankaları tarafından destekleniyor olmasının önemine dikkat çekti. Projenin sürdürülebilir büyüme için ihtiyaç duyulan enerji alanında gerçekleştirilmesi, istihdam yaratma özelliği, coğrafi konumu, enerji üretiminde kaynak çeşitlendirmesi gibi avantajları ile ön plana çıktığını belirten Özince, ülkemiz kalkınmasına sağlayacağı katkı dikkate alındığında hazırlanan finansman paketinin anlam ve öneminin daha da arttığını ifade etti. Özince, İş Bankası'nın enerji başta olmak üzere benzer nitelikteki projelere desteğinin devam edeceğini sözlerine ekledi. "Türkiye'deki bankalar olarak hem kendi kaynaklarımız, hem uluslararası kaynaklara müracaatla bu tür projeleri finanse etmekte çok zorlanmayacağız" diyen Özince, böyle bir projeyi alım garantisi olmamasına rağmen oldukça iyi fiyattan kredilendirdiklerini vurguladı.
Özen: Otomatik fiyatlandırmaya bir an önce geçilmeli

850 milyon dolarlık kredinin 350 milyon dolarlık kısmı İş Bankası, 500 milyon doları Garanti Bankası tarafından karşılanacak. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Eren Enerji'nin hayata geçireceği proje ile yılda yaklaşık 10 milyar kilovat saatlik elektrik üretimiyle 4 milyon kişinin elektrik ihtiyacının karşılanacağını vurgulayarak, "Bir ülkede altyapı yatırımları yoksa, o ülkede kriz var demektir. Bu tür yatırımlar ülke ekonomisinin iyi seyrettiğinin göstergesidir" diye konuştu. Gelecekte çok büyük enerji projelerinin bankaların önüne geleceğinin açık olduğunu aktaran Özen, "Bir atom enerjisi yatırımı 34 milyar dolardan aşağı değil. Türk bankaları olarak bunları finanse etmeye hazırız. Bu tür projelerde 10 yıl ve üstüne çıkmak gerekir. Bunların pasiflerini de uluslararası piyasalardan finanse edeceğiz. Yatırım doğru olsun, Türk bankaları ne yapar eder finansman sağlar. Biz hiçbir işi kaçırmayız " şeklinde konuştu.

Özen, Eren Enerji'ye 850 milyon doların proje yatırımı sürdükçe kredinin kullandırılacağını bildirdi. Özen, dünyada ve Türkiye'de gelecekte karşılaşılabilecek enerji açığı sorununa işaret ederek, "Enerji açığı, artık IMF'nin dahi işaret ettiği bir konu haline geldi. Enerji yatırımlarının yapılması şart. Ayrıca otomatik fiyatlandırma mekanizmasına bir an evvel geçmek gerekir" diye konuştu. Türkiye'de birçok büyük projenin finansmanında yer aldıklarını kaydeden Özen, son 3 yılda altyapı yatırımlarına 4 milyar dolarlık destek verdiklerini bildirdi.
Döviz
  1.  
  2. Alış
  3. Satış
  4. Kapanış
  5. Değişim
  1. USD
  2. 2,959
  3. 2,96
  4. 2,954
  5. 0,2
  1. EUR
  2. 3,295
  3. 3,296
  4. 3,296
  5. 0
  1. GBP
  2. 3,863
  3. 3,879
  4. 3,88
  5. -0,03
  1. CHF
  2. 2,995
  3. 3,011
  4. 3,013
  5. -0,07
  1. JPY
  2. 2,849
  3. 2,868
  4. 2,879
  5. -0,38